Facebook

Menu:Obidowa


Najwyżej usytuowana i największa miejscowość w nowotarskiej gminie o iście bajecznym położeniu… W całości rozsypana po zachodnich stokach Gorców. Niewątpliwego uroku dodają jej ukryte w różnych zakątkach stare, pasterskie szałasy, które przetrwały po to, by „opowiadać” o minionych czasach i zajęciach dawnych mieszkańców…

 

Niezatartymi śladami przeszłości są także istniejące wciąż domy drewniane w stylu podhalańskim, wykonane w całości z bali w formie wieńców, oraz piękne, okazałe domy z drugiej połowy XIX wieku, w których chętni turyści zawsze znajdą nocleg. Również budynek szkoły wychodzi naprzeciw odwiedzającym i latem zamienia się w schronisko młodzieżowe.

 

Obidowa szczególnie związana jest z Janem Pawłem II, który jeszcze jako ks. Karol Wojtyła, w roku 1953, w Szałasowym Ołtarzu odprawił mszę świętą, po raz pierwszy, zwrócony twarzą do wiernych. Odwiedził te strony także podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, na pamiątkę czego na Rusnakowskiej Polanie wzniesiono kaplicę w kształcie szałasu pasterskiego. W kaplicy tej rokrocznie odbywają się msze święte dla ludzi gór, podczas których kazanie wygłaszane jest w góralskiej gwarze.

 

Ta podhalańska, baśniowa wioska najmocniej kusi zimą… Ośnieżone, skute mrozem stoki to perfekcyjne warunki dla sportów zimowych, dlatego też Obidowa słynie z narciarstwa zjazdowego i biegowego. Na trasach swoich sił mogą spróbować zarówno dzieci, jak i dorośli, bardziej zaawansowani narciarze, ponieważ znajdują się tutaj dwa wyciągi. Jeden z nich jest dostosowany dla mniejszych, a drugi dla tych nieco większych amatorów zimowego szaleństwa. Dzięki temu jest to miejsce idealne na wypoczynek rodzinny.

 

Szczególnym miejscem jest szlak narciarstwa biegowego z Obidowej na Turbacz: „Śladami Olimpijczyków”. Na tej trasie, objętej patronatem przez Justynę Kowalczyk, nasza mistrzyni wielokrotnie szlifowała kondycję – teraz każdy z nas może tam rozwijać swoją pasję oraz zaszczepić ją w dzieciach. Jest to propozycja nie tylko zimowego, ale także wiosennego aktywnego wypoczynku, ponieważ ze względu na specyficzny mikroklimat, śnieg zalega tutaj jeszcze w kwietniu. Za pośrednictwem strony internetowej możemy wybrać się w spacer wirtualny tym szlakiem, jednak jest to tylko wyśmienita przystawka przed zachwycającym daniem głównym, czyli przemierzeniem tej trasy na własnych nogach!

Aktualności
Głuszec 03.02.2018 - wyniki

Dziękujemy, że byliście z nami! Oto oficjalnej wyniki II zimowej edycji zawodów:

wyniki zima 2019

Głuszec zaprasza - 03.02.2018

Zapraszamy, Głuszec zaprasza, na IV edycję zawodów - w zimowej scenerii (...)

więcej

Organizatorzy


organizatorzy


Partnerzy


partnerzy
Licznik